Szrazsg az Egyenltnl, znvz Kaliforniban
Dzsodzso 2005.02.28. 15:07
Mikzben Eurpban a februr vgi havazs okoz kzlekedsi nehzsgeket, bolygnk melegebb ghajlat rszein sajtos szerepcsere figyelhet meg: a szrazabb vidkeket es ztatja, a csapadkos terleteket aszly sjtja.
Szingapr a Malj-flsziget dli cscsknl fekv, srn lakott minillam, trpusi monszun ghajlattal. A januri kzphmrsklet 26 Celsius-fok, az vi tlagos csapadkmennyisg 2400 mm, amelynek legnagyobb rsze november s janur kztt hullik (Magyarorszg ilyen jelleg adatai: 11 Celsius-fok s 500-800 mm). Br Szingapr alig 140 kilomterre szakra tallhat az Egyenlttl, ezekben a napokban mgis az utbbi 29 v legszrazabb idszakt li t. A csapadkhiny mell rekordmeleg prosul, a jelenlegi hmrskleti- s csapadkrtkekhez hasonlt utoljra 1976-ban mrtek. Mindezek kvetkeztben folyamatosan kell kzdeni a mindenhol fellobban bozttzek ellen, amelyekbl janur eleje ta kzel ngyszzat jelentett a Szingapri Polgri Vdelem.
sszehasonltsknt: a tavalyi v folyamn sszesen 500, mg 2003-ban 355 tzesetet regisztrltak. A szingapri Nemzeti Krnyezetvdelmi Hivatal szerint a hmrsklet janur 20-a ta csaknem minden nap elrte a 34 Celsius-fokot, februr 9-n pedig 35,5 fokot mrtek, ami az utbbi 15 v legmelegebb napjnak szmt. A forrsg ell a lakossg a lgkondicionlt helysgekben keres menedket. A 4,2 millis vrosllam lgkondicionl berendezsek hasznlatban a vilgon az elsk kztt van. A megnvekedett energiaigny jelents nehzsgeket okoz az energiaelltsban, amit egyelre mg tudnak kezelni.
Felhben a napfnyes Kalifornia
Mikzben az Egyenlt kzelben a hosszantart szrazsg, addig az Amerikai Egyeslt llamok nyugati partjainl az znvzszer eszsek okoznak jelents problmt. Az tletid eddig 20 hallos ldozatot kvetelt Kaliforniban, kettt Utah s egyet Nevada llamban. Az eszseket ksr, 100 km/rt meghalad orknerej szl leszaggatta az elektromos vezetkeket, rengeteg balesetet s kzlekedsi koszt okozott.
Ezen a tlen Los Angeles krzetben 560 mm csapadk hullott, ami kzel harmadval magasabb az adott idszak jellemz rtknl. Ha ez egsz ves adatokat nzzk (a helyi meteorolgiai szolglat mrsei a jlius 1-tl jnius 30-ig tart idszakra vonatkoznak), akkor Los Angelesben jlius elseje ta kzel 800 mm es hullott, ami kzel ktszerese az egybknt jval csapadkosabb Seattle-ben mrt rtknek. Az igazn nedves idszak februr elejn kezddtt, de a csapadk legnagyobb rsze az utbbi kt htben esett. Mg szembetnbb az utbbi 5 nap statisztikja, amikor a belvrosban 160-200 mm es esett. A vros egsz eddigi trtnetben az utbbi fl v az tdik legcsapadkosabb idszaknak szmt.

|
 |
ntznek a szrazsg ellen Szingapr krnykn

|
 |
Az eszsek alaposan tztattk a talaj fels rtegt, aminek kvetkeztben a hegyoldalakon sr- s talajfolysok keletkeztek. Egy ilyen srfolys a Los Angelestl 110 kilomterre fekv La Conchita teleplsen 10 ember hallt okozta s 12-en eltntek. A domboldalrl lezdul iszap 20 hzat temetett maga al. A trmelkkel kevert sr vastagsga elrte a 9 mtert. A geolgusok szerint a srfolys puszttst felerstette, hogy a hegyoldalakrl kiirtottk az erdt, amely aljnvnyzetvel egytt kpes lett volna megktni a talajt, s lasstani a lezdul vzmennyisget.
Ventura megyben a kiradt Santa Clara-foly utakat mosott el, s egy kisebb replteret is elnttt. Jelents krok keletkeztek Orange megyben, valamint Glendale s Pasadena terletn is. A kzeli hegyekben rekordmret havazst regisztrltak, amely jelentsen megnvelte a holvadst kvet radsok kockzatt.
Az anyagi kr eddig meghaladja a 10 milli dollrt. Los Angeles polgrmestere, James K. Hahn, valamint szmos telepls s tbb megye is Kalifornia kormnyzjhoz fordult, hogy krje az elnktl: nyilvntsk az llamot katasztrfasjtotta terlett.
|